(دنيای گيتار و گيتاريست)
جمعه ٢٩ فروردین ،۱۳۸٢
تکنيک تيراندو

تكنيكي براي نواختن ملودي چه براي انگشت شصت و چه براي ساير انگشتان ميباشد و همچنين تكنيكي مهم براي نواختن آرپژ ميباشد البته كاربردهاي آن زياد ميباشد. بايد در اينجا اضافه كنم كه از اين تكنيك بيشتر براي نواختن ملوديهايي ظريف(مانند كارهاي كلاسيك) كه از قدرت كمتري بر خوردار ميباشد استفاده ميشود و نسبت به تكنيك آپاياندو داراي صدا و قدرت كمتري است بايد توجه داشت كه در هنگام استفاده از تكنيك تيراندو حتي المقدور جهت حركت بايد موازي باشد با صفحه صداي گيتار و انگشتي كه ضربه ميزند با سيمهاي بدي تماس پيدا نكند.و نكته بسيار مهم اينست كه سعي كنيد انگشتان را از مفصلي كه به كف دست متصل ميشود حركت دهيد البته بايد بند ۳ انگشت که به کف دست متصل ميشود تا انجايي که ميشود دارای حرکت بسيار کم باشد رعايت اين امر ضروري است سعي كنيد براي اجراي اين تكنيك توسط 4 انگشت غير از شست تا انجا كه ميتوانيد دو بند آخر انگشتتان حركت داشته باشد و بند سوم داراي حركتي بسيار كم باشد و ديگر انكه كف دست بصورت موازي با صفحه صداي گيتار باشد.
شما ميتوانيد تصوير مربوط به ضربه شست و ساير انگشتان را به روش تيراندو را از طريق اين لينك ببينيد

پيمان

جمعه ٢٩ فروردین ،۱۳۸٢
ترانه....
من برای امروز يه ترانه از فرامرز اصلانی بنام *دستم بگير* انتخاب کردم که ريتمش ۴/۴ هست و ميتونيد نت و آکورد اونو از اينجا بگيريد
نت
آکورد
و همينطور يه ترانه خارجی از شکيرا بنام*Whenever, wherever* که اميدوارم خوشتون بياد و ميتونيد آکورد اونرو از اينجا بگيريد و ريتمش۴/۴ هست.
پيمان

جمعه ٢٩ فروردین ،۱۳۸٢
سلام سلام
سلام
دوباره اومدم اميدوارم منو بخاطر اينكه نتونستم در طول اين مدت مطالب جديدي در اختيار شما بگذارم ببخشيد ولي حالا كه امدم گفتم يه حالي به همه بديم و اينبار با چند مطلب
اگه يه نگاهي به سمت راست در قسمت لينكها بكنيد ميبينيد يه چيزايي اضافه شده . قسمت دانلود كه شامل تبلچر و دو برنامه براي دانلود است اضافه شده.قسمت تبلچر كه شامل تبلچر گروهاي مختلف هست البته من سعي در كامل كردنشون دارم كه شما هم بايد كمكم كنيد وقسمت دانلود شامل يك برنامه براي پيدا كردن آكورها كه من مطمئنم بهتر از اين برنامه وجود نداره كه علاوه بر اينكه شما ميتونيد هر اكوردي كه فكرشو بكنيد بدست اوريد يه عالم كاربرد ديگه داره كه واقعا جالبه حجمش هم زياد نيست فقط اينو بگم هركي دانلود نكنه از دستش رفته...و ديگه يه برنامه كه تيونر ديجيتالي براي كوك كردن گيتار و ساير سازها است من با اين برنامه علاوه بر گيتارتونستم پيانو و ستار هم كوك كنم البته براي كساني كه پيانو دارن و ميخوان بعضي از نتهايي كه يه زره كوكشون بهم خورده توصيه ميشه وگر نه كوك كردن كامل پيانو بايد حتما بوسيله دستگاه مخصوص خودش انجام بشه . البته اين برنامه براي كوك كردن سازهاي زهي كاملا جواب ميده . فقط شما احتياج به يه ميكرفون داريد و استفاد از اين برنامه خيلي راحته
پيمان

شنبه ۱٦ فروردین ،۱۳۸٢
تبلچر...

سلام
امروز ميخوام در مورد تبلچر صحبت کنم البته ميدونم که اغلب شما با اين موضوع آشنا هستيد ولی بدنيست برای کسانی که با آن آشنايی ندارن يادآوری کنم.از انجايي که من در روزهای بعدی آموزش تکنيکهای گيتار فلامنکو و همچنين تمرينهايي آنها و ريتم را شروع ميکنم دانستن چگونگی استفاده از تبلچر مهم ميباشد.
تبلچر روشی برای نوشتن موسيقی نواخته شده روی گيتار است که در آن از نت نويسی استفاده نميشود.خواندن تبلچر بسيار ساده است و در ضمن روشی مناسب برای نوشتن نت در اينترنت ميباشد.در تبلچر بجای ۵ خط حامل از ۶ خط استفاده ميکنند که اين ۶ خط همان سيمهای گيتار هستند که به ترتيب از بالا به پايين نتهای(می.سی.سل.ر.لا.می)ميباشد.
*چگونگی نام گذاری تبلچر بر اساس خطوط حامل ميباشد به اينصورت که ما ميدانيم که در خطهای حامل هر چه به سمت بال بياييم صدا زيرتر و هر چه به سمت پايين بياييم صدا بمتر ميشود در تبلچر هم از اين ويژگی استفاده شده است به همين خاطر است که در تبلچر بترتيب از نت زير (می) شروع شده و به سيم ۶ که دارای نت بم(می) ميباشد ختم شده(تبلچر نسبت به دسته گيتار بر عکس ميباشد)*
در تبلچر ما تنها ميتوانيم بفهميم که نتهای يک موزيک در کدام فرت و کدام سيم اجرا شده اما هيچ اطلاعی در مورد اينکه نت نواخته شده چنگ يا سياه يا گرد و... است را به ما نيميدهد.پس ما در صورتی که موزيک مورد نظر را شنيده باشيم ميتوانيم با ستفاده از تبلچر انرا در بياريم.اما موارد استفاد از تبلچر زياد است که بعدا ميبينيم...
در تبلچر ما از شماره استفاده ميکنيم که همان شماره فرت مورد نظر است.که از سيم آزاد که صفر است شروع ميشود تا الی آخر.بطور مثال اگر ما بخواهيم نت(ر) را که بروی سيم ۲ است اجرا کنيم آنرا بصورت زير نمايش ميدهيم:


حا اگر بخواهيم آکوردی نمايش دهيم آنرا بصورت زير نمايش ميدهيم. مثلا آکورد دو ماژور بصورت زير ميباشد(تمام نتها با هم اجرا ميشود):
*ياد آوری:صفر به معنی سيم آزاد ميباشد*

پيمان

پنجشنبه ۱٤ فروردین ،۱۳۸٢
يه ترانه...
سلام
دوستان عزيز از اينکه نتونستم وبلاگ رو بروز کنم شرمنده هستم ....
برای امروز يه ترانه از شادمهر انتخاب کردم که اميدوارم خوشتون بياد.خداحافظ...
دلخوشی
اگه در موقع لود کردن سايت از shift+click ويا از گزينه open in new window استفاده کرديد يه موقع لينکهای بالا کار نکرد دوباره صفحه مربوط به لينک را Refresh کنيد.
پيمان

شنبه ٩ فروردین ،۱۳۸٢
اندازه استاندارد ناخن در گيتار:

سلام
در نواختن گيتار فلامنكو ناخن نقش خيلي مهمي دارد. از آنجايي كه ضربه ناخن باعث ارتعاش سيمهاي گيتار ميشود بنابر اين اندازه ناخنهاي دست بايد به اندازه كافي باشد تا صداي واضح و شفافي را توليد كند و همچنين نبايد از يك حدي بلند تر باشد چون باعث كند شدن دست در هنگام اجراي تكنيكهاي گيتار فلامنكو ميشود.اندازه مناسب ناخن ها در تكنيكهايي مانند تكنيك آپاياندو و تيراندو و راسگوادو به ما كمك ميكند كه اين تكنيكها را بصورت دقيق و واضح اجرا كنيم. با توجه به تصوير شما ميتونيد اندازه استاندارد ناخن را ببينيد. ولي متاسفانه نميدونم بعضي از كساني كه اين ساز رو دارن چرا اينقدر ناخنهاشون بلنده شايد فكر ميكنن هر كسي با ديدن اين ناخنهاي بلند فكر ميكنه ديگه طرف مقابل اخر گيتاريسته يا براي كلاس گذاشتن اما نميدونن كه با اين كار اولا بجاي بلند كردن ناخن بيش از حد برن روزي نيم ساعت بيشتر تمرين كنن و دوما و مهمتر از همه سرعت دستشون پايين مياد...

اندازه استاندارد ناخن:
ناخنها بايد به اندازه 1 الي 1.5 ميلي متر از نوك انگشت بيرون زده باشه. البته ممكنه نوازندگان مختلف طول ناخنهاي مختلفي ترجيح دهند.ولي به شما توصيه ميشه كه با همين طول نسبي كه مشاهده ميكنيد و استاندارد هست شروع كنيد البته چند نكته در مورد ناخن انگشت كوچك و شصت ميباشد: بهتر است كه ناخن انگشت كوچك از بقيه ناخنها بلند تر باشه تا براي اجراي راسگوادو با مشكلي روبرو نشيد. و همچنين ناخن انگشت شصت از نظر اندازه خيلي با اهميت ميباشد. البته علت بلند بودن ناخن شصت براي توليد صداي مطلوب ميباشدمخصوصا در هنگام ضربات رو به بالا در تكنيك آلزاپوا كه آن را بعدا به شما معرفي ميكنم. براي جلوگيري از شكستگي نااخن شما ميتوانيد از لاكهاي بيرنگ مانند برق لاك استفاده كنيد و همچنين خوردن قرص كلسيم و ژله به رشد واستحكام ناخن مي افزايد.
موفق باشيد...
پيمان

جمعه ۸ فروردین ،۱۳۸٢
يه ترانه...

A ......... Bm...........
دروغ روز دوباره دروغ ديگره
A .............. Bm..................
ميدونی دام محبت از رهايی بهتره
G ...................... A ............. G
من و تو هميشه کنج غم می مونيم
A .................. Bm .......... A
من و تو قدر شادی رو نمی دونيم
A .............................. Bm................
نه تنها خورشيد ما گرمی هاشو از دست ميده
A ........................ Bm..............
آسمون فيروزه رنگی هاشو حالا بر چيده
***
G .............. A ................ G
خدايا اين مردم کوکی چی ميگن
Bm .... A ... Bm ......... A ............ G
دريغا ... اينا عاشق نميشن ... نميشن.(2)

پيمان

پنجشنبه ٧ فروردین ،۱۳۸٢
خبرهای دنيای گيتار فلامنکو...
سلام
دوستان عزيز شما ميتوانيد خبرهای جديد را از اينجا بگيريد.
اگه در موقع لود کردن سايت از shift+click ويا از گزينه open in new window استفاده کرديد يه موقع لينکهای بالا کار نکرد دوباره صفحه مربوط به لينک را Refresh کنيد.
خداحافظ...
پيمان

چهارشنبه ٦ فروردین ،۱۳۸٢
آکورد شناسی درس۶ (زنجيره آکورد)
سلام
امروز ميخوام شمارو با آخرين درس آکورد شناسی که خيلی مهم هست آشنا کنم.
زنجيره آکوردها پايه نواختن گيتار وتشکيل دهنده هسته اوليه ريتم در هر آهنگی ميباشد.برای ساختن زنجيره آکورد ابتدا بايد گام مورد نظر خود را بسته به نوع آهنگ مشخص کنيم.در اين درس آکوردهای گامهای مينور و ماژور را معرفی ميکنيم:
آکوردهای گام ماژور:در درس قبل با درجات گام آشنا شديد.روی هر کدام از دزجات گام آکوردی ساخته ميشودکه در پايين آمده:
درجه۱=ماژور
درجه۲=مينور
درجه۳=مينور
درجه۴=ماژور
درجه۵=ماژور
درجه۶=مينور
درجه۷=Diminished

بطور مثال ميخواهيم آکوردهای گام دوماژور را بدست آوريم از آنجايي که درجات گام دو ماژور بر اساس قالب گام ماژور به ترتيب (دو/ر/می/فا/سل/لا/سی)ميباشد بنابراين آکوردهای آين گام بصورت زير ميباشد:
درجه۱=دو ماژور
درجه۲=رمينور
درجه۳=می مينور
درجه۴=فاماژور
درجه۵=سل ماژور
درجه۶=لا مينور
درجه۷=Dimسی يا Bdim

***************


آکوردهای گام مينور:به هر کدام از نتهای اين گام نيز عددی نسبت ميدهيم و به هر کدام از اين درجات آکوردی تعلق ميگيرد.آکورد روی درجات گام مينور از قالب زير پيروی ميکند:
درجه۱=مينور
درجه۲=مينور
درجه۳=ماژور
درجه۴=مينور
درجه۵=مينور
درجه۶=ماژور
درجه۷=ماژور

برای نمونه آکوردهای گام می مينور را که درجات آن بر اساس قالب گام مينور به ترتيب(می/فاديز/سل/لا/سی/دو/ر) ميباشد را ميبينيم:
درجه۱=می مينور
درجه۲=فاديز مينور
درجه۳=سل ماژور
درجه۴=لا مينور
درجه۵=سی مينور
درجه۶=دو ماژور
درجه۷=ر ماژور

خوب حالا شما ميتونيد با بکار گيری مباحث گفته شده زنجيره آکورد گامتان را مشخص کنيد و در گام مورد نظرتون آکوردهای مورد نياز را با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد بدست آوريد
البته آکورد شناسی يه دنيايه پهناوری برای خودش داره وخيلی نکات و ريزه کاری داره و سعی کردم بتونم تا حدی شما را با گوشه ای از اين علم آشنا کنم در صورت هر گونه سوال يا پيشنهادی آن را با من در ميان بگذاريد.خدا نگهدار......
پيمان

سه‌شنبه ٥ فروردین ،۱۳۸٢
يه لينک باحال...
سلام
در لينکی که براتون اينجا اوردم ميتونيد فايلهای صوتی و تصويری مربوط به اجراهای گيتار فلامنکو رو دانلود کنيد:
mp3
Video
اگه در موقع لود کردن سايت از shift+click ويا از گزينه open in new window استفاده کرديد يه موقع لينکهای بالا کار نکرد دوباره صفحه مربوط به لينک را Refresh کنيد.
پيمان

یکشنبه ۳ فروردین ،۱۳۸٢
آکوردشناسی درس ۵ (ساختار آکورد)

سلام
در اين درس قصد دارم شمارا با نحوه ساختن آکوردها آشنا کنم.با گامهای مختلفی در درسهای قبل آشنا شديم.به هر نت از گام عددی نسبت ميدهيم که در اصطلاح به آن درجه ميگويند.شما ميتونيد اين درجات را براساس قالبی که قبلا بشما گفتم(قالب گام ماژور)بدست آوريد به عبارت ديگر هر گونه اکورد(مينور وماژور) را بر اساس گام ماژور بدست اوريد. برای ساختن آکوردهای مختلف ميتوانيم از درجات معينی از اين گام استفاده کنيم.در قسمت *فرمول آکورد* که لينکش در سمت راست آمده درجه های مورد نياز برای ساختن هر گونه آکورد از گام ماژور را آوردم.البته شما ميتوانيد توضيح بيشتر و کاملتری را در اين قسمت بيابيد.برای راحتی شما در پيدا کردن درجات گام من جدول پايين را در وبلاگ قرار دادم که مربوط به درجات تمام گامهای ماژور ميباشد که با استفاده از فرمول آکوردها و اين جدول ميتوانيد آکوردهای مورد نظر را بسازيد.

پيمان

خانه | آرشيو | پست الكترونيك ]