(دنيای گيتار و گيتاريست)
جمعه ۳٠ خرداد ،۱۳۸٢
تکنيک تريمولو

تريمولو يكي از تكنيكهاي تكنوازي گيتار ميباشد كه توسط آن صداي گيتار شبيه به صداي دو ساز بطور همزمان بگوش ميرسد . يكي از اين دو ساز ملودي رواني را با صداي زير مينوازد كه حالت اين صداي ممتد مانند ساز ماندولين توسط تكرار بسيار سريع نت ها ايجاد ميشود. ساز ديگر كه با صداي بم اجرا ميگردد نقش همراهي ريتميك را بعهده داشته و يا ملودي ديگري را در تضاد مينوازد.
تقويت تكنيك دست راست:
از انجايي كه تريمولو ابزاري عالي براي تقويت تكنيك دست راست ميباشد آن را در اين مرحلهء نسبتا مقدماتي به شما معرفي ميكنيم براي اجراء اين تكنيك حركات شست و ديگر انگستان بايد كاملا مستقل از يكديگر بوده و هر كدام بخوبي تحت كنترل قرار گيرند. اگر بخواهيد تريمولو را بسرعتي بنوازيد كه كاملا حس شود بايد تمرينهاي بسيار زيادي انجام دهيد با اين وجود اگر بتوانيد حتي از همين حالا آن را بسيار اهسته ولي با ريتمي موزون و با حركات مستقل شست و انگشتها بنوازيد ميتوانيد مطمئن باشيد كه خيلي سريع تكنيك دست راست شما پيشرفت خواهد كرد.

تريمولو به شيوه فلامنكو:
در اين نوع در هر ضرب 5 نت اجرا ميشود كه در آن شست ابتدا يك نت بم مينوازد (بصورت آپاياندو) و به دنبال آن 4 انگشت ديگر به ترتيب يك نت زير را با تكنيك تيراندو به صدا در مياورند بطور كلي ترتيب انگشتان در اين تكنيك به اينصورت است:
P . i . a . m .i
تريمولو به شيوه كلاسيك:
تنها تفاوت تريمولو به روش كلاسيك با تريمولو به روش فلامنكو اينست كه در تريمولو به روش كلاسيك در هر ضرب 4 نت اجرا ميشود كه ترتيب انگشتان به اينصورت است:
P . i . a . m

چند نكته مهم:
براي خلق يك ملودي روان و پيوسته بايد ريتم را يكنواخت و موزون نگه داريم.ضربات انگشتان بايد بطور مجزا و با مقدار نيروي مساوي صورت گيرد بصورتي كه صداي هر ضربه به يك ميزان بوده و همچنين فواصل بين ضربات بايد مساوي باشد.ميتوانيم تريمولو را آرپژ بروي يك سيم تشبيه كرد كه با اين نوع نگرش شما ميتوانيد فواصل بين نتها را با دقت بيشتري رعايت كنيد.در ابتدا بايد آنرا اهسته تمرين كنيد كه فواصل بين نتها مساوي باشند . دست خود را سست نگهداريد و انگشتانتان را از بند ها حركت دهيد. بعد از اينكه تريمولو را بروي سيم 1 اجرا كرديد و خوب حرفه اي شديد شديد ميتوانيد آنرا به روي سيم 2 و 3 نيز اجرا كنيد كه كمي مشكلتر است. نت نويسي براي تريمولو به شیوه فلامنک به اينصورت ميباشد :
چنانچه ميزان شما ۴/۳ باشد در نتيجه در هر ضرب يک بار ميتونيد از اين تکنيک استفاده کنيد مثلا در تصوير زير ميزان ما ۴/۳ است

پيمان

جمعه ۳٠ خرداد ،۱۳۸٢
جيپسي گينگز

از 9 سال پيش تاكنون كه اولين آلبوم جيپسي كينگز به عنوان پر استقبالترين آلبوم بين المللي معرفي گرديد هيچ گروه ديگري قادر به كسب چنين محبوبيتي نشده است و اين گروه كماكان پر طرفدارترين گروه موسيقي در جهان محسوب ميگردد .تمامي اعضاي اين گروه از اهالي جنوب فرانسه ميباشند كه در اجتماع كولي ها در دامنه هاي ارلز متولد شده اند. ريشه هاي تاريخي اين گروه را بايد در (خوزه ريز) خواننده مشهور فلامنكو جستجو كرد. وي به همراه پسرانش نيكولاس ٫ كنت و پل گروهي بنام ريزها (Los Reyes) تشكيل داد و مدتها به هنر نمايي پرداختند. سالها بعد پس از مرگ پدر برادران ريز در يكي از اعياد سالانه كوليها بصورت نسبتا اتفاقي برادران مسثعد بالياردو را كه از اقوام خود بودند را ملاقات كردند. از انجايي كه برادران ريز با توجه به تعليمات پدرشان بيشتر در آواز خواني مهارت داشتند تا در نواختن گيتار و بر عكس برادران بالياردو كه تخت تاثير مانتياس دپلاتا نوازنده معروف گيتار فلامنكو بوده اند در نوازندگي گيتار از قابليتهاي چشمگيرتري برخوردار بودند هر دو خانواده مصمم شده اند با تشكيل گروهي متحد مكمل هنر يكديگر باشند.اين گروه كه نام جيپسي كينگز را براي خود بر گزيد پس از سالها هنرنمايي چشمگير در اواخردهه 80 صداي موطن خود را به گوش شنوندگان سرتاسر اروپا و امريكا برساند.مشكل بتوان نوع موسيقي اين گروه را با معيارهاي متداول طبقه بندي نمود زيرا موسيقي جيپسي كينگز كه اصولا محلي-عامي ميباشد را با ساز گيتار و بر اساس فلامنكوي سنتي اجرا مينمايند. از طرف ديگر جهت كسب محبوبيت بين المللي اخيرا از سازهاي مدرن نيز استفاده ميكند . با اين وجود مشخصه هاي كلي اين گروه شامل: ريتم يكنواخت كه اغلب رومبا ميباشد - همخواني ( آواز خواني چند خواننده بطور همزمان) - استفاده از ساز گيتار به عنوان ساز اصلي - آواز خواني با لحجه جيتانه(Gitane) كه لحجه كولي ها و تركيبي از فرانسوي و اسپانيايي است و پالماس ( دست زدن ) ميباشد . تكنواز اصلي گروه تونينو بالياردو است. تكنوازي هاي او خالق چنان لحظات زيبايي ميشود كه با ظرافت اشعار شعله ور ميگردند. اين اشعار اغلب با صداي خشدار و پر احساس نيكولاس ريز و آندره ريز متجلي ميگردند.
پيمان

دوشنبه ۱٢ خرداد ،۱۳۸٢
چند خبر..
دوباره سلام
ميتونيد از اينجا به نقل از ايران فلامنکو خبرهای جديد موسيقی رو ببينيد
پيمان

دوشنبه ۱٢ خرداد ،۱۳۸٢
ترانه...
سلام
خوب برای امروز دوتا آهنگ باحال در اوردم اميدوارم خوشتون بياد از لينک زير ميتونيد بگيريد:

خيال نکن (عصار)
عزيزم قصه نخور (محمد نبی زاده)
پيمان

شنبه ۱٠ خرداد ،۱۳۸٢
چند نکته در هنگام خريد گيتار...
در صورتي كه شما قصد خريدن يك گيتار خوب راداريد بايد حتما با يك نفر آدمي كه وارد هست برويد ولي در هر صورت يك سري نكات هست كه بايد در هنگام خريد گيتار به آن توجه كنيد:

1- ابتدا شكل ظاهري گيتار را با دقت نگاه كنيد كه تا هيچ گونه لكه و يا خوردگي و خط و تو رفتگي وجود نداشته باشد مخصوصا در قسمت دسته گيتار(جايي كه گيتار در آن قسمت كوك ميشود)هيچ گونه تركي در داخل و يا خارج وجود نداشته باشد.
2-بايد مطمئن بشويد كه دسته گيتار كاملا صاف است و هيچ گونه تابي در آن وجود ندارد.
3- بايد توجه كنيد فرتهاي گيتار( ميله هاي آهني كه بصورت موازي در دسته گيتار قرار دارد و نتها را از هم جدا ميكند) بصورت نوك تيز از طرفين بيرون زده نباشد چون ممكن است دستتان در هنگام نواختن گيتار صدمه ببيند و همينطور بايد توجه كنيد كه فرتها بطور كامل در دسته گيتار فرو رفته باشد.
4-بايد توجه كنيد كه فاصله سيم گيتار تا دسته گيتار (فرت برد) كم باشد چون اگه بيش از حد باشد شما بايد نيروي بيشتري را براي اينكه نتي را گرفته متحمل شويد.
5- مطمئن شويد سيمهاي گيتار بروي هيچ فرتي صدايي مانند (گز) نداشته باشد براي اين كار بايد شما صداي 6 سيم را بروي تمام فرت برد امتحان كنيد.
6-بايد مطمئن شويدكه گيتار شما داراي تنينه خوبي بوده و داراي حد اكثر صدا است.
7-با پشت دست به روي تمام قسمت هاي صفحه صدا بزنيد اگر متوجه صدايي مانند صداي گز شديد آن گيتار خراب است و نبايد خريداري شود.
8-بايد توجه كنيد كه تيغه پل( تيغه سفيد رنگي كه در شكاف پل وارد شده و سيم گيتار بروي آن قرار دارد) كاملا عمود باشد چون در غيره اينصورت امكان شكسته شدن پل گيتار وجود دارد.
9-توجه كنيد كه پل گيتار بطور كامل بروي بدنه گيتار چسبيده باشد و هيچ گونه درزي وجود نداشته باشد.
10- گيتارتان بايد سبك باشد.
دوستان عزيز اين نكاتي است كه من خودم در هنگام خريدن گيتار رعايت ميكنم پس بايد توجه كنيد كه همه اين نكات در گيتار رعايت شده باشد در غيره اينصورت من به شما پيشنهاد ميكنم كه از خريد آن منصرف شويد. و هيچ وقت در خريد ساز عجله نكنيد.اگه مبتدي هستي و ميخواهيد گيتاري خريداري كنيد حداقل انتخاب شما بايد گيتار YAMAHA C70 باشد و براي انتخاب سيم گيتار من سيم La Bella 820 را به شما پيشنهاد ميكنم.
پيمان

چهارشنبه ٧ خرداد ،۱۳۸٢
راسگوادوی ۳ تايی (آبانيکو)

راسگوادوی ۳ تايی که توسط انگشت شستp و انگشت وسطm اجرا ميشود در فلامنکو جزء پر استفادترين تکنيکها ميباشد و امروزه اثر کاملا ريتميک آن باعث محبوبيت بين نوازندگان گيتار فلامنکو شده است.چگونگی اجرای آن بصورت زير است :
۱- در ابتدا شست با ضربه رو به بالا تمام سيمهائی را که نت آکورد را تشکيل ميدهند٫ با قدرت به صدا در مياورد (مثلا در آکورد فا ماژور ۶ سيم به صدا در ميايد)
۲- سپس انگشت وسط با ضربه رو به پايين سيمها را به صدا در مياورد.
۳- و در پايان٫ ضربه رو به پايين شست اجراء ميگردد.
در اين راسگوادو نيز بايد توجه داشت که تک تک ضربات بايد به طور واضح قابل شنيدن باشد و همچنين فاصله زمانی بين ضربات نيز بايد مساوی باشد. در ابتدا اين تکنيک را آهسته اجرا کرده و سپس به سرعت خود مي افزاييد در ضمن بايد در هنگام تمرين از ضرب پا و شمارش ويا مترونوم استفاده کنيد.در اين راسگوادو نه تنها هماهنگی بين انگشت وسط وشست مهم است بلکه حرکت خود دست از ناحيه مچ نيز بسيار مهم است . نکته ديگر که مهم است اينکه دست بايد از ناحيه مچ به اندازه ای خم شود که شست بتواند در خطی عمودی ضربه وارد کند.
برای اينکه شست و انگشت وسط در هنگام اجرای ضربات در حا لتی صحيح قرار داشته باشد بايد مچ دست سست باشد تا بتوانيم دست را ازادانه از قسمت مچ تاب دهيم. بدين ترتيب نوعی حرکت رفت وبرگشت و همچنين تا حدی چرخشی ( که به هنگام اجراء از ديد نوازنده در جهت عقربه های ساعت است خواهد بود) در مچ دست ايجاد ميگردد.از اينجا ميتوانيد تصوير مرحله به مرحله اين تکنيک و همينطور فايل صوتی و چگونگی نت نويسی آنرا ببينيد.

پيمان

جمعه ٢ خرداد ،۱۳۸٢
ترانه
سلام
بعد از يه مدت دوتا آهنگ پيدا کرديم خلاصه ميتونيد از لينک زير بگيريد . راستی مبحث آموزشی بعدی راسگوادوی ۳ تايی يا آبانيکو است که در آينده يه سر بزنيد ....
چشم من(داريوش)
گل يخ(کوروش يغمايی)
پيمان

خانه | آرشيو | پست الكترونيك ]